EN 1179 Sinkki ja primääriset sinkkilejeeringit, on Euroopan standardointikomitean tai CEN:n julkaisema standardi. Standardi ...määrittää primaarisen sinkin luokituksen, kemiallisen koostumuksen, merkinnän ja muut vaatimukset. Sen ovat hyväksyneet muut eurooppalaiset standardointiorganisaatiot, kuten British Standards (BSI). Vaikka pohjoisamerikkalaiset galvanointilaitteet eivät ehkä tunne tätä standardia sen rajallisen käytön vuoksi, he tuntevat sinkin ASTM B6 -standardin eritelmät. Molemmat standardit kattavat vaatimukset sinkitystä varten, jota voidaan käyttää galvanointiprosessissa, mutta eivät kata uudelleensulatuksella tuotettua toissijaista sinkkiä. Jokainen standardi sisältää viisi primäärisinkin luokkaa (prime western, special high grade jne.). Jokaisella arvosanalla on vastaava värikoodi, joka korreloi vahvasti näiden kahden standardin kanssa.
Kun tiedämme, mitä EN 1179 kattaa, uusi kysymys kuuluu: Jos käyttämäni sinkki täyttää jonkin ASTM B6:n luokittelusta, täyttääkö se myös EN 1179:n? Nämä kaksi standardia ovat lähes identtisiä, mutta näiden kahden standardin kemiallisen koostumuksen vaatimuksissa on hienoisia eroja. Alla oleva kaavio näyttää, mikä EN 1179 sinkkilaatu vastaa mitäkin ASTM B6 sinkkilaatua. Se myös tiivistää viimeisen sarakkeen kahden tutkinnon erilaiset vaatimukset.
Eli täyttääkö yhden näistä standardeista vaatimukset täyttävä sinkki toisen standardin vastaavaa laatua? Vastaus on: todennäköisimmin. On kuitenkin tarpeen kaivaa hieman molempiin taulukoihin (näkyy alla) ja katsoa yhteenvetotaulukkoa käsitelläksesi kutakin tapausta erikseen.
EN 1179:N JA ASTM B6:n VERTAILU
| Värikoodi | Luokitus EN 1179 | ASTM B6 -luokitus | eroja |
|---|---|---|---|
| Valkoinen | Z1 | LME-tutkinto | Ei mitään |
| Keltainen | Z2 | korkealaatuinen erikois | ASTM B6 max. Lyijy: 0,003 prosenttia. EN 1179:n enimmäisjohto: 0,005 prosenttia. EN 1179 -standardissa ei ole rajoituksia alumiinille |
| Vihreä | Z3 | Korkea arvosana | ASTM B6:n enimmäiskadmium: 0,01 prosenttia . EN 1179 Kadmium enimmäismäärä: 0,005 prosenttia. EN 1179 -standardissa ei ole rajoituksia alumiinille |
| Sininen | Z4 | Keskiluokka | ASTM B6:n enimmäiskadmium: 0,01 prosenttia . EN 1179 Kadmium enimmäismäärä: 0,005 prosenttia. EN 1179 -standardissa ei ole rajoituksia alumiinille EN 1179 -standardissa ei ole rajoituksia kuparille |
| Musta | Z5 | Länsi ensimmäisen luokan luokka | ASTM B6 maksimikadmium: 0,20 prosenttia . EN 1179 Kadmium enimmäismäärä: 0,005 prosenttia. EN 1179 -standardissa ei ole rajoituksia alumiinille EN 1179 -standardissa ei ole rajoituksia kuparille |
ASTM-TAULUKKO 1 B6- KEMIALLISET VAATIMUKSET
| Sävellys | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tutkinto | Värikoodi | Johtaa | rauta max | Kadmium Max | AlumiiniMax | CopperMax | Tina Max | Sinkkiton yhteensä max | Sinkki, min erotuksen mukaan |
| SML-luokka | Valkoinen | 0.003 max | 0.002 | 0.003 | 0.001 | 0.001 | 0.001 | 0.005 | 99.995 |
| erityinen korkealaatuinen | Keltainen | 0.003 max | 0.003 | 0.003 | 0.002 | 0.002 | 0.001 | 0.01 | 99.990 |
| Korkea arvosana | Vihreä | 0.03 max | 0.02 | 0.01 | 0.01 | 0.002 | 0.001 | 0.02 | 99.95 |
| Keskiluokka | Sininen | 0.45 enintään | 0.05 | 0.01 | 0.01 | 0.20 | - | 0.5 | 99.5 |
| Länsi ensimmäisen luokan luokka | Musta | 0.05 - 1.4 | 0.05 | 0.01 | 0.01 | 0.10 | - | 1.5 | 98.5 |
STANDARDIN TAULUKKO 1 1179- PRIMAARISINKKIN KEMIALLISESSA KOOSTUMUKSESSA
| Arvosanaluokitus | Värikoodi | Koostumus prosentteina (massaosuus) | |||||||
| nimellinen sinkkipitoisuus | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Tuotteita yhteensä sarakkeissa 1-6 | ||
| Pb max | CD max | Usko max | Joo max | Cu max | Kohteeseen max | ||||
| Z1 | Valkoinen | 99 995 | 0,003 | 0,003 | 0,002 | 0,001 | 0,001 | 0,001 | 0,005 |
| Z2 | Keltainen | 99,99 | 0,005 | 0,003 | 0,003 | 0,001 | 0,002 | - | 0,01 |
| Z3 | Vihreä | 99,95 | 0,03 | 0,005 | 0,02 | 0,001 | 0,002 | - | 0.05 |
| Z4 | Sininen | 99.5 | 0.45 | 0,005 | 0.05 | - | - | - | 0,5 |
| Z5 | Musta | 98.5 | 1.4 | 0,005 | 0.05 | - | - | - | 1.5 |










